Sillesian Jazz Voices

26 sierpnia 2012 at 11:00
Karolina Śleziak

Karolina Śleziak

Formacja Karolina Śleziak Quintet zainaugurowała jastrzębski festiwal Silesian Voices, zorganizowany przez Stowarzyszenie muzyczne – Śląski Jazz Club z Gliwic.
Poniżej tekst autorstwa Magdaleny Zaremba spisany po koncercie grupy Karolina Śleziak Quintet, który odbył się 14 września 2012 w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju w ramach cyklu Silesian Voices realizowanego przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy współpracy z samorządem Miasta Jastrzębie Zdrój. Warto poczytać, bo tekstu nie pisał krytyk muzyczny, ale … słuchacz, meloman i … kobieta 😉

Jesienna Triada 2012 Karolina Śleziak

Dotarcie do Jastrzębia Zdroju zajmuje trochę czasu. Po przybyciu na miejsce, jeszcze przed rozpoczęciem koncertu okazuje się jednak, że było warto. Dom Zdrojowy, otoczony spokojną zielenią, ma w sobie nieodparty urok, a elegancka sala koncertowa wydaje się być idealną ramą dla wydarzenia, które za chwilę będzie miało miejsce.Wszystko zaczyna się z lekkim opóźnieniem, a ja ze zdziwieniem zauważam, że sala nie jest nawet w połowie wypełniona. Czyżby tak mało osób interesowało się jazzem w tej okolicy? A może piątkowy wieczór jest raczej momentem spędzania czasu na imprezach i w klubach? Wśród widowni widać jednak osoby w rozmaitym wieku, sporo jest również młodzieży. Prowadzący zapowiada koncert i przedstawia muzyków: Karolinę Śleziak (śpiew), Michała Wierbę (fortepian), Piotra Południaka (kontrabas/gitara basowa), Grzegorza Masłowskiego (perkusja) oraz organizatora całego wydarzenia – Przemysława Strączka (gitara). Opowiada również o determinacji mającej dziś wystąpić wokalistki, która – mimo iż w pewnym momencie swojego życia nie mogła śpiewać – zdecydowała się kontynuować tę ścieżkę kariery. Po takim wprowadzeniu nie pozostaje nic innego, jak z napięciem i coraz większym zainteresowaniem czekać na początek występu.W końcu – rozpoczyna się: wejście na scenę, oklaski, pierwsze dźwięki i słowa. Jazz mocno klasyczny, lekki, z całą pewnością przyjemny również dla uszu niewyćwiczonych w jazzowych rytmach. Większość kompozycji została napisana przez duet Śleziak-Strączek, ale pojawiają się również ich aranżacje standardów jazzowych. Niektóre utwory są bardziej romantyczne, inne nostalgiczne, czasem pojawiają się nawet żartobliwe. Motywem przewodnim wydaje się być miłość w różnych postaciach – do partnera, do siebie, do życia jako takiego. Dobór utworów, słowa, piękny głos wokalistki, muzyka, nawet zachowanie artystów na scenie – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Całość występu ma w sobie dużo ciepła, radości i optymizmu. Nic dziwnego, że niewielka liczebnie publiczność reaguje bardzo dużym aplauzem. Każda piosenka jest żywiołowo oklaskiwana, a po ostatnim utworze zespół powraca na scenę, choć w nieco zmniejszonym składzie. „Miałam nadzieję, że będzie bis”, mówi Karolina Śleziak i do akompaniamentu Strączka wykonuje standard „Body and soul”. Pięknie, delikatnie, porywająco. I wreszcie koniec. Czas wrócić do domu. 
Po koncercie pozostaje jednak we mnie uczucie spokoju i wewnętrznej radości – znak, że muzyka nie zniknęła wraz z ostatnim dźwiękiem płynącym ze sceny.

Relacja z koncertu na JazzPress.pl

Informacja na JasNet.pl

Podczas występu zespół przedstawił autorski program, który znajdzie się na debiutanckiej płycie pt: Tesna”

Karolina Śleziak Quintet skład:
Karolina Śleziak– śpiew
Michał Wierba – fortepian
Przemysław Strączek – gitara
Piotr Południak – kontrabas i gitara basowa
Grzegorz Masłowski – perkusja